1210YC185KAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1.8 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
1210YC185KAT2A
DigiKey Part Number
1210YC185KAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210YC185KAT2A
Description
CAP CER 1.8UF 16V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1210YC185KAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)