12061C563JAT2A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
Direct
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Upgrade
Knowles Syfer
KEMET
0.056 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
12061C563JAT2A
DigiKey Part Number
478-12061C563JAT2ATR-ND - Tape & Reel (TR)
478-12061C563JAT2ACT-ND - Cut Tape (CT)
478-12061C563JAT2ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12061C563JAT2A
Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
12061C563JAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)