08051C272K4T2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 2.349
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 1.724
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 109
Parametric Equivalent
YAGEO
Parametric Equivalent
Murata Electronics
Murata Electronics
2700 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
08051C272K4T2A
DigiKey Part Number
478-KAM21BR72A272KTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08051C272K4T2A
Description
CAP CER 2700PF 100V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
08051C272K4T2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)