0508ZC224KAT2S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 10.199
Datasheet
0.22 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0508 (1220 Metric)
0508ZC224KAT2S
DigiKey Part Number
478-KGL21PR71A224KTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0508ZC224KAT2S
Description
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0508
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0508ZC224KAT2S Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL (Reverse Geometry)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)