0508YC224KAT2A
DigiKey Part Number
478-KGL21DR71C224KUTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGL21DR71C224KUCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGL21DR71C224KUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0508YC224KAT2A
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0508
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0508 (1220 Metric)
EDA/CAD Models
0508YC224KAT2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL (Reverse Geometry)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.040" (1.02mm)