04025A6R2CAT2A
DigiKey Part Number
478-04025A6R2CAT2ATR-ND - Tape & Reel (TR)
478-04025A6R2CAT2ACT-ND - Cut Tape (CT)
478-04025A6R2CAT2ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04025A6R2CAT2A
Description
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402
Detailed Description
6.2 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
04025A6R2CAT2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)