04023A101KA72A is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 8.740
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
Direct
KEMET
100 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
04023A101KA72A
DigiKey Part Number
04023A101KA72A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04023A101KA72A
Description
CAP CER 100PF 25V NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
04023A101KA72A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)