0201YC561KAT2A
DigiKey Part Number
478-1036-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-1036-1-ND - Cut Tape (CT)
478-1036-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0201YC561KAT2A
Description
CAP CER 560PF 16V X7R 0201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 pF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0201YC561KAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)