01016D104KATUA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 570.972
Datasheet
0.1 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric)
01016D104KATUA
DigiKey Part Number
478-9354-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
01016D104KATUA
Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 01005
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
01016D104KATUA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)