RK73B2BTTD201G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 5.000
Datasheet
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
200 Ohms ±2% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RK73B2BTTD201G
DigiKey Part Number
2019-RK73B2BTTD201GTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73B2BTTD201GCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73B2BTTD201GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73B2BTTD201G
Description
RES 200 OHM 2% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RK73B2BTTD201G Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)