1206Y0160105MXT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 2.884
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 485
KEMET
KEMET
TDK
TDK
1 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206Y0160105MXT
DigiKey Part Number
1206Y0160105MXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206Y0160105MXT
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206Y0160105MXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)