Z1206C380BPWST
DigiKey Part Number
399-Z1206C380BPWSTTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-Z1206C380BPWSTCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z1206C380BPWST
Description
FERRITE BEAD 38 OHM 1206 1LN
Customer Reference
Detailed Description
38 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 6A 5mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Z1206C380BPWST Models
Category
Current Rating (Max)
6A
Manufacturer
KEMET
DC Resistance (DCR) (Max)
5mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.051" (1.30mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Impedance @ Frequency
38 Ohms @ 100 MHz