T525D107M010AHE055 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 270
Datasheet
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 2917 (7343 Metric) 55mOhm @ 100kHz
T525D107M010AHE055
DigiKey Part Number
399-T525D107M010AHE055TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T525D107M010AHE055
Description
CAP TANT SMD POLYMER
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T525D107M010AHE055 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
10 V