T499B105K035AGE5K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 1411 (3528 Metric) 5Ohm @ 100kHz
T499B105K035AGE5K0
DigiKey Part Number
399-T499B105K035AGE5K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T499B105K035AGE5K0
Description
CAP TANT SMD 175C AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T499B105K035AGE5K0 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 175°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
35 V
Features
Automotive, High Temperature
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm @ 100kHz