T498C476K006ATE800 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 80
Datasheet
Similar
In Stock: 1.205
Similar
Direct
Vishay Sprague
Vishay Sprague
47 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2312 (6032 Metric) 800mOhm
T498C476K006ATE800
DigiKey Part Number
399-4754-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T498C476K006ATE800
Description
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2312
Detailed Description
EDA/CAD Models
T498C476K006ATE800 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 150°C
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6.3 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C