T496D476M010ATE400 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
47 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 400mOhm @ 100kHz
T496D476M010ATE400
DigiKey Part Number
399-T496D476M010ATE400TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T496D476M010ATE400
Description
CAP TANT SMD FUSED
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T496D476M010ATE400 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
400mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
10 V