T495D107K010ATE0807280 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
100 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 80mOhm @ 100kHz
T495D107K010ATE0807280
DigiKey Part Number
399-T495D107K010ATE0807280TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495D107K010ATE0807280
Description
CAP TANT SMD AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495D107K010ATE0807280 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
10 V