T495B685M016ATE1K2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 1.2Ohm @ 100kHz
T495B685M016ATE1K2
DigiKey Part Number
399-T495B685M016ATE1K2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495B685M016ATE1K2
Description
CAP TANT SMD AUTO
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495B685M016ATE1K2 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Voltage - Rated
16 V