T495A685M010ATE1K8 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1206 (3216 Metric) 1.8Ohm @ 100kHz
T495A685M010ATE1K8
DigiKey Part Number
T495A685M010ATE1K8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495A685M010ATE1K8
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 10V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495A685M010ATE1K8 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm @ 100kHz