T491X687M004AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 500
680 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 500mOhm
T491X687M004AH
DigiKey Part Number
T491X687M004AH-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491X687M004AH
Description
CAP TANT 680UF 20% 4V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491X687M004AH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm