T491X687K004ZT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 1.150
Datasheet
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
680 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 500mOhm
T491X687K004ZT
DigiKey Part Number
T491X687K004ZT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491X687K004ZT
Description
CAP TANT 680UF 10% 4V 2917
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
4 V