T491W107M010AT
DigiKey Part Number
495-2222-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2222-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2222-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491W107M010AT
Description
CAP TANT 100UF 20% 10V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 800mOhm
EDA/CAD Models
T491W107M010AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
W
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm