T491D685M035AT7111 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 1.2Ohm
T491D685M035AT7111
DigiKey Part Number
T491D685M035AT7111-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491D685M035AT7111
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 35V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491D685M035AT7111 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm