T491A155K025ZT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 2.968
Datasheet
1.5 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 1206 (3216 Metric) 7Ohm
T491A155K025ZT
DigiKey Part Number
T491A155K025ZT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491A155K025ZT
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 25V 1206
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T491A155K025ZT Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
7Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated
25 V