T489D685M050ATE700 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 2.621
Datasheet
Direct
Datasheet
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 700mOhm
T489D685M050ATE700
DigiKey Part Number
399-11972-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T489D685M050ATE700
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 50V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T489D685M050ATE700 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
50 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm