T398B225M025AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial - 3 Leads 6Ohm @ 100kHz
T398B225M025AT
DigiKey Part Number
399-T398B225M025AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T398B225M025AT
Description
CAP TANT RAD 3LD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T398B225M025AT Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial - 3 Leads
Part Status
Active
Size / Dimension
0.280" L x 0.189" W (7.10mm x 4.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.366" (9.30mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
25 V