T355G686M006AT7301 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
68 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6 V Radial, Disc 1.8Ohm @ 100kHz
T355G686M006AT7301
DigiKey Part Number
399-T355G686M006AT7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T355G686M006AT7301
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T355G686M006AT7301 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial, Disc
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.449" (11.40mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Voltage - Rated
6 V