T355E106M025AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial, Disc 2.5Ohm @ 100kHz
T355E106M025AS
DigiKey Part Number
399-T355E106M025AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T355E106M025AS
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T355E106M025AS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Voltage - Rated
25 V