T355A125K025AS7301 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial, Disc
T355A125K025AS7301
DigiKey Part Number
399-T355A125K025AS7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T355A125K025AS7301
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T355A125K025AS7301 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial, Disc
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.339" (8.60mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
T355A
Voltage - Rated
25 V