T340D156M050AS4970 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for T340D156M050AS4970 is not available
T340D156M050AS4970
DigiKey Part Number
399-T340D156M050AS4970TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T340D156M050AS4970
Description
15.0UF 50.0V
Detailed Description
15 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.484" L x 0.287" W (12.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
50 V