T340C226M016AS7301 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 135
22 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V Radial
T340C226M016AS7301
DigiKey Part Number
399-T340C226M016AS7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T340C226M016AS7301
Description
CAP TANT RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
T340C226M016AS7301 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V