T340C226M016AT
DigiKey Part Number
399-T340C226M016AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T340C226M016AT
Description
CAP TANT 22UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
22 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T340C226M016AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V