T340B106M016AT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V Radial
T340B106M016AT
DigiKey Part Number
399-T340B106M016AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T340B106M016AT
Description
CAP TANT RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
T340B106M016AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.157" W (7.20mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.327" (8.30mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V