T340B106M016AS7301 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V Radial
T340B106M016AS7301
DigiKey Part Number
399-T340B106M016AS7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T340B106M016AS7301
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T340B106M016AS7301 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.283" L x 0.157" W (7.20mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.327" (8.30mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V