R82CC4330CK30J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 12.063
Datasheet
3.3 µF Film Capacitor 30V 50V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
R82CC4330CK30J
DigiKey Part Number
399-R82CC4330CK30JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R82CC4330CK30J
Description
CAP FILM 3.3UF 5% 50VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
R82CC4330CK30J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.516" (13.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
30V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
50V