R76TR3330SE30J is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 170
Datasheet
0.33 µF Film Capacitor 650V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
R76TR3330SE30J
DigiKey Part Number
399-7670-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R76TR3330SE30J
Description
CAP FILM 0.33UF 5% 1.6KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
R76TR3330SE30J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
650V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)