EFPLA1GJ334D122LH
DigiKey Part Number
283-EFPLA1GJ334D122LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLA1GJ334D122LH
Description
CAP FILM 0.33UF 5% 1600VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.331" (33.80mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
8 mOhms