R76QD04705000J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 587
New at DigiKey
Image for R76QD04705000J is not available
R76QD04705000J
DigiKey Part Number
399-R76QD04705000J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R76QD04705000J
Description
470 100V
Detailed Description
470 pF Film Capacitor 400V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.355 Ohms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.319" (8.10mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
400V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)