R76PD1100Z300J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1000 pF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R76PD1100Z300J
DigiKey Part Number
399-R76PD1100Z300J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R76PD1100Z300J
Description
CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R76PD1100Z300J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
637 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.319" (8.10mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
630V