R75II3470AA40K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.47 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R75II3470AA40K
DigiKey Part Number
399-R75II3470AA40K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75II3470AA40K
Description
CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R75II3470AA40K Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10.2 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.535" (13.60mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
250V