R46KN3330DQH1M is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 2.100
KEMET
In Stock: 4.527
Datasheet
0.33 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R46KN3330DQH1M
DigiKey Part Number
399-R46KN3330DQH1MTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R46KN3330DQH1M
Detailed Description
EDA/CAD Models
R46KN3330DQH1M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.634" (16.10mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
275V
Voltage Rating - DC
560V