R46KN3330CKH1M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 2.100
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 4.527
Datasheet
0.33 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R46KN3330CKH1M
DigiKey Part Number
399-R46KN3330CKH1MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R46KN3330CKH1M
Description
CAP FILM SAFETY/EMI SUPP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R46KN3330CKH1M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.634" (16.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
275V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
560V