R46KI356050N0M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 304
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 224
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
0.56 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R46KI356050N0M
DigiKey Part Number
399-R46KI356050N0M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R46KI356050N0M
Description
CAP FILM SAFETY/EMI SUPP RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
R46KI356050N0M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.752" (19.10mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
275V
Voltage Rating - DC
560V