R46KI356045N0M
DigiKey Part Number
399-R46KI356045N0M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R46KI356045N0M
Description
CAP FILM 0.56UF 20% 560VDC RAD
Detailed Description
0.56 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R46KI356045N0M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.752" (19.10mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
275V
Voltage Rating - DC
560V