R413I16805000K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 3.255
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
6800 pF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
R413I16805000K
DigiKey Part Number
399-R413I16805000K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R413I16805000K
Description
CAP FILM 6800PF 10% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
R413I16805000K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.437" (11.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)