R413I16800000K
DigiKey Part Number
399-R413I16800000K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R413I16800000K
Description
CAP FILM 6800PF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 pF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R413I16800000K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.437" (11.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)