M551B687M030AG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
680 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 30 V M55 Module 25mOhm @ 100kHz
M551B687M030AG
DigiKey Part Number
M551B687M030AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M551B687M030AG
Description
CAP TANT POLY 680UF 30V CHAS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
M551B687M030AG Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
M55 Module
Part Status
Active
Size / Dimension
2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Capacitance
680 µF
Height - Seated (Max)
0.520" (13.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
30 V
Features
General Purpose
Type
Hermetically Sealed
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 100kHz