M550B108K025BS is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1000 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 25 V M55 Module 30mOhm @ 100kHz
M550B108K025BS
DigiKey Part Number
M550B108K025BS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M550B108K025BS
Description
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHAS MT
Detailed Description
EDA/CAD Models
M550B108K025BS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Capacitance
1000 µF
Height - Seated (Max)
0.520" (13.20mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
25 V
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 100kHz