F872DO224M480L is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 390
Datasheet
TDK
In Stock: 1.598
0.22 µF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F872DO224M480L
DigiKey Part Number
399-F872DO224M480LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F872DO224M480L
Detailed Description
EDA/CAD Models
F872DO224M480L Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
480V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)