B32913B5224M000
DigiKey Part Number
495-B32913B5224M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32913B5224M000
Description
220 NF 20% 530VAC MKP X1
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 530V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32913B5224M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
530V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)